Nichicon URZ1H2R2MDD
URZ1H2R2MDD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1H2R2MDD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URZ1H2R2MDD.pdf
Availability of URZ1H2R2MDD
QUANTITY
URZ1H2R2MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1H2R2MDD
Internal Part NumberEIS-URZ1H2R2MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1H2R2MDD
Related LinksURZ1H, URZ1H2R2MDD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1H2R2MDD Details Description
Related parts for URZ1H2R2MDD
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
KIT DEV Z8 ENCORE XP 8-PIN datasheet.pdf
IC CMOS DRVR W/BOOST 1.5A 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 74POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4893MA datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
HIGH TEMPERATURE RING TONGUE TER datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf