Nichicon URZ1H3R3MDD1TD
URZ1H3R3MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1H3R3MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URZ1H3R3MDD1TD.pdf
Availability of URZ1H3R3MDD1TD
QUANTITY
URZ1H3R3MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1H3R3MDD1TD
Internal Part NumberEIS-URZ1H3R3MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRZ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1H3R3MDD1TD
Related LinksURZ1H3R, URZ1H3R3MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1H3R3MDD1TD Details Description
Related parts for URZ1H3R3MDD1TD
HOLD DOWN SPRING FOR KHA & K10 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 2POS datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SHEET FERRITE 210X297MM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 5SOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.39A 210 MOHM datasheet.pdf
LIGHTPIPE PNL MT CONVEX 0.900" datasheet.pdf