Nichicon URZ1H4R7MDD
URZ1H4R7MDD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1H4R7MDD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URZ1H4R7MDD.pdf
Availability of URZ1H4R7MDD
QUANTITY
URZ1H4R7MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1H4R7MDD
Internal Part NumberEIS-URZ1H4R7MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1H4R7MDD
Related LinksURZ1H, URZ1H4R7MDD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1H4R7MDD Details Description
Related parts for URZ1H4R7MDD
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 30MA 950 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 28POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" DL GOLD datasheet.pdf