Nichicon URZ1J100MDD1TD
URZ1J100MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1J100MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
URZ1J100MDD1TD.pdf
Availability of URZ1J100MDD1TD
QUANTITY
URZ1J100MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1J100MDD1TD
Internal Part NumberEIS-URZ1J100MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1J100MDD1TD
Related LinksURZ1J10, URZ1J100MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1J100MDD1TD Details Description
Related parts for URZ1J100MDD1TD
THERMAL PAD TO-220 .005" Q3 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 50MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR RRO 8QFN datasheet.pdf
OSC VCXO 4.096MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 16SGL 3.18MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 453 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 8000UF 20% 25V FLATPACK datasheet.pdf