Nichicon URZ1J100MDD1TD
URZ1J100MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1J100MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
URZ1J100MDD1TD.pdf
Availability of URZ1J100MDD1TD
QUANTITY
URZ1J100MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1J100MDD1TD
Internal Part NumberEIS-URZ1J100MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1J100MDD1TD
Related LinksURZ1J10, URZ1J100MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1J100MDD1TD Details Description
Related parts for URZ1J100MDD1TD
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.2A 160 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS 4MM SMD .5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.9V 10MLF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
OSC TCXO 38.40MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf