Nichicon URZ1J101MPD
URZ1J101MPD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1J101MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
URZ1J101MPD.pdf
Availability of URZ1J101MPD
QUANTITY
URZ1J101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1J101MPD
Internal Part NumberEIS-URZ1J101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current215mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1J101MPD
Related LinksURZ1J, URZ1J101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1J101MPD Details Description
Related parts for URZ1J101MPD
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
I-TRAC CUSTOM BP ASSY - 6C DUAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
IC FPGA 208 I/O 484UBGA datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 1A datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf