Nichicon URZ1J101MPD
URZ1J101MPD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1J101MPD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
URZ1J101MPD.pdf
Availability of URZ1J101MPD
QUANTITY
URZ1J101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1J101MPD
Internal Part NumberEIS-URZ1J101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesRZ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current215mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1J101MPD
Related LinksURZ1J, URZ1J101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1J101MPD Details Description
Related parts for URZ1J101MPD
FIXED IND 22UH 150MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECOD/DEMUX 16DHVQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CBL 20POS 0.5MM JMPR TYPE A 8" datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 45V 8A datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
FUSE 75A SIZE 3 SLOW BLOW LIQ datasheet.pdf