Nichicon URZ1J221MHD1TO
URZ1J221MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
URZ1J221MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
URZ1J221MHD1TO.pdf
Availability of URZ1J221MHD1TO
QUANTITY
URZ1J221MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1J221MHD1TO
Internal Part NumberEIS-URZ1J221MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRZ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current335mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1J221MHD1TO
Related LinksURZ1J22, URZ1J221MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1J221MHD1TO Details Description
Related parts for URZ1J221MHD1TO
GDT 400V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
IC FIFO 256X9 SYNC 25NS 32-TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
PCMCIA EJECTOR HDR ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V 1AH NIMH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf