Nichicon URZ1V332MRD
URZ1V332MRD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1V332MRD
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
URZ1V332MRD.pdf
Availability of URZ1V332MRD
QUANTITY
URZ1V332MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1V332MRD
Internal Part NumberEIS-URZ1V332MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesRZ
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.43A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1V332MRD
Related LinksURZ1V, URZ1V332MRD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1V332MRD Details Description
Related parts for URZ1V332MRD
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DUAL LOW-PWR 8VSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 150MW SOD523 datasheet.pdf