Nichicon URZ2A010MDD1TA
URZ2A010MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
URZ2A010MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
URZ2A010MDD1TA.pdf
Availability of URZ2A010MDD1TA
QUANTITY
URZ2A010MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ2A010MDD1TA
Internal Part NumberEIS-URZ2A010MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesRZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ2A010MDD1TA
Related LinksURZ2A01, URZ2A010MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
URZ2A010MDD1TA Details Description
Related parts for URZ2A010MDD1TA
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC RF DSA 5-BIT 50 OHM 24-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 10K OHM 20SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf