Nichicon USA1A101MDD1TA
USA1A101MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
USA1A101MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
USA1A101MDD1TA.pdf
Availability of USA1A101MDD1TA
QUANTITY
USA1A101MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of USA1A101MDD1TA
Internal Part NumberEIS-USA1A101MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current96mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USA1A101MDD1TA
Related LinksUSA1A10, USA1A101MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
USA1A101MDD1TA Details Description
Related parts for USA1A101MDD1TA
4 SDL FLAT PLUG ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 2.45UH 12A 4.92 MOHM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 20MSPS 48LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN SLD CUP datasheet.pdf
D4N-2262 datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf