Nichicon USA1E220MDD1TE
USA1E220MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USA1E220MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
USA1E220MDD1TE.pdf
Availability of USA1E220MDD1TE
QUANTITY
USA1E220MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USA1E220MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USA1E220MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current51mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USA1E220MDD1TE
Related LinksUSA1E22, USA1E220MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USA1E220MDD1TE Details Description
Related parts for USA1E220MDD1TE
IC 16-BIT D/A CONVERTER 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 4A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 5K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POS W/.5M TPE WIRE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 300MA 12WSON datasheet.pdf