Nichicon USF0J221MDD1TA
USF0J221MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
USF0J221MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
USF0J221MDD1TA.pdf
Availability of USF0J221MDD1TA
QUANTITY
USF0J221MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of USF0J221MDD1TA
Internal Part NumberEIS-USF0J221MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USF0J221MDD1TA
Related LinksUSF0J22, USF0J221MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
USF0J221MDD1TA Details Description
Related parts for USF0J221MDD1TA
CONN HEADER .100 DUAL R/A 26POS datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS .050 R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 62 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.3A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 120POS datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 0.05" 6.63" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf