Nichicon USF1E330MDD1TE
USF1E330MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USF1E330MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
USF1E330MDD1TE.pdf
Availability of USF1E330MDD1TE
QUANTITY
USF1E330MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USF1E330MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USF1E330MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance800 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USF1E330MDD1TE
Related LinksUSF1E33, USF1E330MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USF1E330MDD1TE Details Description
Related parts for USF1E330MDD1TE
RECT BRIDGE 800V 90A MTK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A SC70 datasheet.pdf
IC PLL CLOCK GEN 25MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 0.95V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 208/240V DRIVER datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 464MA 570 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf