Nichicon USF1V150MDD1TE
USF1V150MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USF1V150MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
USF1V150MDD1TE.pdf
Availability of USF1V150MDD1TE
QUANTITY
USF1V150MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USF1V150MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USF1V150MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance800 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USF1V150MDD1TE
Related LinksUSF1V15, USF1V150MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USF1V150MDD1TE Details Description
Related parts for USF1V150MDD1TE
CONTACT CSL1.6E 14-12GLD.75 I3.5 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB datasheet.pdf
AS-845 PINK BUTT SPLICE SEAMLESS datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 0.1% 1W datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 10W DO213AA datasheet.pdf