Nichicon USF1V220MDD1TE
USF1V220MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USF1V220MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
USF1V220MDD1TE.pdf
Availability of USF1V220MDD1TE
QUANTITY
USF1V220MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USF1V220MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USF1V220MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance800 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USF1V220MDD1TE
Related LinksUSF1V22, USF1V220MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USF1V220MDD1TE Details Description
Related parts for USF1V220MDD1TE
IC MUX SWITCHING W/AMP 2:1 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 3.9K OHM 14DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 0.015UF 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf