Nichicon USF1V220MDD1TE
USF1V220MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USF1V220MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
USF1V220MDD1TE.pdf
Availability of USF1V220MDD1TE
QUANTITY
USF1V220MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USF1V220MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USF1V220MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance800 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USF1V220MDD1TE
Related LinksUSF1V22, USF1V220MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USF1V220MDD1TE Details Description
Related parts for USF1V220MDD1TE
MOSFET N-CH 100V 20A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 15C P /11 10CR 36" datasheet.pdf