Caddock Electronics Inc. USF340-10.0K-0.01%-5PPM
USF340-10.0K-0.01%-5PPM picture photo
Mfg. Part Number
USF340-10.0K-0.01%-5PPM
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
USF340-10.0K-0.01%-5PPM.pdf
Availability of USF340-10.0K-0.01%-5PPM
QUANTITY
USF340-10.0K-0.01%-5PPM Order Process
Ship out your order
Specifications of USF340-10.0K-0.01%-5PPM
Internal Part NumberEIS-USF340-10.0K-0.01%-5PPM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsProduct Overview
Featured ProductUSF300 Series Film Resistors
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionCeramic
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.750" L x 0.075" W (19.05mm x 1.91mm)
Height0.395" (10.04mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USF340-10.0K-0.01%-5PPM
Related LinksUSF340-10.0, USF340-10.0K-0.01%-5PPM Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
USF340-10.0K-0.01%-5PPM Details Description
Related parts for USF340-10.0K-0.01%-5PPM
TERM BLOCK RCPT 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 34MM datasheet.pdf
350 TB PLG SKT RA TMT datasheet.pdf
MED FILTER 3A 115/250VAC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 5A datasheet.pdf