Caddock Electronics Inc. USF340-100K-0.1%-5PPM
USF340-100K-0.1%-5PPM picture photo
Mfg. Part Number
USF340-100K-0.1%-5PPM
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
USF340-100K-0.1%-5PPM.pdf
Availability of USF340-100K-0.1%-5PPM
QUANTITY
USF340-100K-0.1%-5PPM Order Process
Ship out your order
Specifications of USF340-100K-0.1%-5PPM
Internal Part NumberEIS-USF340-100K-0.1%-5PPM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsProduct Overview
Featured ProductUSF300 Series Film Resistors
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionCeramic
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.750" L x 0.075" W (19.05mm x 1.91mm)
Height0.395" (10.04mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USF340-100K-0.1%-5PPM
Related LinksUSF340-100, USF340-100K-0.1%-5PPM Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
USF340-100K-0.1%-5PPM Details Description
Related parts for USF340-100K-0.1%-5PPM
RESONATOR CER 20.00MHZ SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN FEMALE TERM 22AWG TIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 9A datasheet.pdf