Caddock Electronics Inc. USF370-9.90M-0.1%-5PPM
USF370-9.90M-0.1%-5PPM picture photo
Mfg. Part Number
USF370-9.90M-0.1%-5PPM
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.9M OHM 3/4W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
USF370-9.90M-0.1%-5PPM.pdf
Availability of USF370-9.90M-0.1%-5PPM
QUANTITY
USF370-9.90M-0.1%-5PPM Order Process
Ship out your order
Specifications of USF370-9.90M-0.1%-5PPM
Internal Part NumberEIS-USF370-9.90M-0.1%-5PPM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsProduct Overview
Featured ProductUSF300 Series Film Resistors
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.9M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionCeramic
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.500" L x 0.075" W (38.10mm x 1.91mm)
Height0.520" (13.21mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USF370-9.90M-0.1%-5PPM
Related LinksUSF370-9.90, USF370-9.90M-0.1%-5PPM Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
USF370-9.90M-0.1%-5PPM Details Description
Related parts for USF370-9.90M-0.1%-5PPM
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
SOCKET 4PAD 3.2X2.5 OSCILLATOR datasheet.pdf
BEAD FERRITE 130 OHM 3A 4532 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 20V DPAK datasheet.pdf