Nichicon USL1V330MDD
USL1V330MDD picture photo
Mfg. Part Number
USL1V330MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
USL1V330MDD.pdf
Availability of USL1V330MDD
QUANTITY
USL1V330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USL1V330MDD
Internal Part NumberEIS-USL1V330MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSL
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current72mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USL1V330MDD
Related LinksUSL1V, USL1V330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USL1V330MDD Details Description
Related parts for USL1V330MDD
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 10mA 10-SSOP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR PECL 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 8R 10C SIGNAL L-SERIES datasheet.pdf
FIXED IND 64NH 290MA 180 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf