Nichicon USP0J470MDD1TP
USP0J470MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
USP0J470MDD1TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
USP0J470MDD1TP.pdf
Availability of USP0J470MDD1TP
QUANTITY
USP0J470MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of USP0J470MDD1TP
Internal Part NumberEIS-USP0J470MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current58mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USP0J470MDD1TP
Related LinksUSP0J47, USP0J470MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
USP0J470MDD1TP Details Description
Related parts for USP0J470MDD1TP
CONN HEADER 36POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 1800V 1650A K-PUK datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1MH 3.3A T/H datasheet.pdf
RES 85 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
IC MCU 4KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CABLE 13POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
POT 16 OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf