Nichicon USP1A220MDD1TP
USP1A220MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
USP1A220MDD1TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
USP1A220MDD1TP.pdf
Availability of USP1A220MDD1TP
QUANTITY
USP1A220MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of USP1A220MDD1TP
Internal Part NumberEIS-USP1A220MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USP1A220MDD1TP
Related LinksUSP1A22, USP1A220MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
USP1A220MDD1TP Details Description
Related parts for USP1A220MDD1TP
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 5 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
PROTECT HEADER STRGT 10 CONTACT datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 6POS SGL .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 15A 10 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 30MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.3W DO41 datasheet.pdf