Nichicon USP1E470MDD
USP1E470MDD picture photo
Mfg. Part Number
USP1E470MDD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
USP1E470MDD.pdf
Availability of USP1E470MDD
QUANTITY
USP1E470MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USP1E470MDD
Internal Part NumberEIS-USP1E470MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesSP
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current87mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USP1E470MDD
Related LinksUSP1E, USP1E470MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USP1E470MDD Details Description
Related parts for USP1E470MDD
MOSFET 2P-CH 20V 3.5A 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
KIT A082,55,58,59,67,38 datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG BLU 2000' datasheet.pdf
CORD POWER MALE-FEMALE 1M datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 28mA 16-VCT (2.6x2.6) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf