Nichicon USP1H0R1MDD1TP
USP1H0R1MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
USP1H0R1MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USP1H0R1MDD1TP.pdf
Availability of USP1H0R1MDD1TP
QUANTITY
USP1H0R1MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of USP1H0R1MDD1TP
Internal Part NumberEIS-USP1H0R1MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesSP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USP1H0R1MDD1TP
Related LinksUSP1H0R, USP1H0R1MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
USP1H0R1MDD1TP Details Description
Related parts for USP1H0R1MDD1TP
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DEMO KIT LONG-RANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1.2-20UNF-2A 4-20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
SUPER MINI HALF-TAP MODULE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC2942-1 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 430MA 240 MOHM datasheet.pdf