Nichicon USP1H2R2MDD1TE
USP1H2R2MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USP1H2R2MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USP1H2R2MDD1TE.pdf
Availability of USP1H2R2MDD1TE
QUANTITY
USP1H2R2MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USP1H2R2MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USP1H2R2MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USP1H2R2MDD1TE
Related LinksUSP1H2R, USP1H2R2MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USP1H2R2MDD1TE Details Description
Related parts for USP1H2R2MDD1TE
CONN HEADER 78POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 400-512MHZ BNX CONN datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 9.6V 240W datasheet.pdf
CONN ADAPTER 8P-8P F-M PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 450MA 300 MOHM SMD datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf