Nichicon USP1HR33MDD
USP1HR33MDD picture photo
Mfg. Part Number
USP1HR33MDD
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USP1HR33MDD.pdf
Availability of USP1HR33MDD
QUANTITY
USP1HR33MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USP1HR33MDD
Internal Part NumberEIS-USP1HR33MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesSP
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current3.5mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USP1HR33MDD
Related LinksUSP1H, USP1HR33MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USP1HR33MDD Details Description
Related parts for USP1HR33MDD
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 3.3V 32SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 32K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
HC-B 16-I-PT-F datasheet.pdf
6800UF 25V 18X31,5 datasheet.pdf