Nichicon USP1V220MDD1TD
USP1V220MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
USP1V220MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
USP1V220MDD1TD.pdf
Availability of USP1V220MDD1TD
QUANTITY
USP1V220MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of USP1V220MDD1TD
Internal Part NumberEIS-USP1V220MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current62mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USP1V220MDD1TD
Related LinksUSP1V22, USP1V220MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
USP1V220MDD1TD Details Description
Related parts for USP1V220MDD1TD
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 19.2MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 250V NP0 1206 datasheet.pdf
CMOS, 240 MHz 10-Bit High Speed Video DAC IC datasheet.pdf