Nichicon USP1V3R3MDD
USP1V3R3MDD picture photo
Mfg. Part Number
USP1V3R3MDD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
USP1V3R3MDD.pdf
Availability of USP1V3R3MDD
QUANTITY
USP1V3R3MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USP1V3R3MDD
Internal Part NumberEIS-USP1V3R3MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesSP
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USP1V3R3MDD
Related LinksUSP1V, USP1V3R3MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USP1V3R3MDD Details Description
Related parts for USP1V3R3MDD
RES SMD 383 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" .50MM 8POS datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 8COND REEL 100' datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 1.35MM X 3.5MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CABLE RJIHYBR 4X26/7 3X20 65.6' datasheet.pdf
OSC VXTCXO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf