Nichicon USR1A330MDD
USR1A330MDD picture photo
Mfg. Part Number
USR1A330MDD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
USR1A330MDD.pdf
Availability of USR1A330MDD
QUANTITY
USR1A330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USR1A330MDD
Internal Part NumberEIS-USR1A330MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesSR
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current43mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR1A330MDD
Related LinksUSR1A, USR1A330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USR1A330MDD Details Description
Related parts for USR1A330MDD
FLOATSWITCH HORZ .6A NO/NC POLY datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 37A 1.4 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MRAM 256KBIT 35NS 32SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf