Nichicon USR1C470MDD1TP
USR1C470MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
USR1C470MDD1TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
USR1C470MDD1TP.pdf
Availability of USR1C470MDD1TP
QUANTITY
USR1C470MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of USR1C470MDD1TP
Internal Part NumberEIS-USR1C470MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR1C470MDD1TP
Related LinksUSR1C47, USR1C470MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
USR1C470MDD1TP Details Description
Related parts for USR1C470MDD1TP
IC CLOCK GENERATION CHIP 20TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 50A 10-POLARPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM HYBRID 10-UMAX datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 55MM datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 80POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf