Riedon USR2C-15KB8
USR2C-15KB8 picture photo
Mfg. Part Number
USR2C-15KB8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 6W 0.1% TO220
Datasheet Download
USR2C-15KB8.pdf
Availability of USR2C-15KB8
QUANTITY
USR2C-15KB8 Order Process
Ship out your order
Specifications of USR2C-15KB8
Internal Part NumberEIS-USR2C-15KB8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUSR
PackagingTube
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)6W
CompositionMetal Foil
Features-
Temperature Coefficient±3ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.689" (17.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR2C-15KB8
Related LinksUSR2C, USR2C-15KB8 Datasheet, Riedon Distributor
USR2C-15KB8 Details Description
Related parts for USR2C-15KB8
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 8.2K OHM 14SIP datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 6POS datasheet.pdf
MICRO 51C P 30" YEL FLOAT datasheet.pdf
EVAL BOARD LED DRIVER LT3763 datasheet.pdf
HD 38999 151C 151#23 SKT RECP datasheet.pdf
4700UF 450V 76X220MM 105C 5000H datasheet.pdf