Riedon USR2C-5K1B8
USR2C-5K1B8 picture photo
Mfg. Part Number
USR2C-5K1B8
Brief Description
RES 5.1K OHM 6W 0.1% TO220
Datasheet Download
USR2C-5K1B8.pdf
Availability of USR2C-5K1B8
QUANTITY
USR2C-5K1B8 Order Process
Ship out your order
Specifications of USR2C-5K1B8
Internal Part NumberEIS-USR2C-5K1B8
PackagingTube
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)6W
CompositionMetal Foil
Features-
Temperature Coefficient±3ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR2C-5K1B8
Related LinksUSR2C, USR2C-5K1B8 Datasheet, Riedon Distributor
USR2C-5K1B8 Details Description
Related parts for USR2C-5K1B8
FUSE 1250A 1100V 3BKN/90 AR datasheet.pdf
RES 165 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 10pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.92K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 4MBAR GAUG 5V SIP datasheet.pdf
CONN AFI JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 1DB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 50MA TO-72 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf