Riedon USR2C-7K5B8
USR2C-7K5B8 picture photo
Mfg. Part Number
USR2C-7K5B8
Brief Description
RES 7.5K OHM 6W 0.1% TO220
Datasheet Download
USR2C-7K5B8.pdf
Availability of USR2C-7K5B8
QUANTITY
USR2C-7K5B8 Order Process
Ship out your order
Specifications of USR2C-7K5B8
Internal Part NumberEIS-USR2C-7K5B8
PackagingTube
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)6W
CompositionMetal Foil
Features-
Temperature Coefficient±3ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR2C-7K5B8
Related LinksUSR2C, USR2C-7K5B8 Datasheet, Riedon Distributor
USR2C-7K5B8 Details Description
Related parts for USR2C-7K5B8
RES SMD 215 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf