Murata Electronics North America UST-5/500-D48-C
UST-5/500-D48-C picture photo
Mfg. Part Number
UST-5/500-D48-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3W 5V 500MA SNGL
Datasheet Download
UST-5/500-D48-C.pdf
Availability of UST-5/500-D48-C
QUANTITY
UST-5/500-D48-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UST-5/500-D48-C
Internal Part NumberEIS-UST-5/500-D48-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC/DC Converters <5W
Standard Package28
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUST
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.45" H (31.8mm x 20.3mm x 11.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UST-5/500-D48-C
Related LinksUST-5/5, UST-5/500-D48-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UST-5/500-D48-C Details Description
Related parts for UST-5/500-D48-C
SHIPPER CIRC BD 27-3/8X24-3/8X4 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-SOIC datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 37C P 24" WHT JACKP datasheet.pdf