Nichicon UST0J220MDD1TE
UST0J220MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UST0J220MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UST0J220MDD1TE.pdf
Availability of UST0J220MDD1TE
QUANTITY
UST0J220MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UST0J220MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UST0J220MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUST
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UST0J220MDD1TE
Related LinksUST0J22, UST0J220MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UST0J220MDD1TE Details Description
Related parts for UST0J220MDD1TE
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 25PPM datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PROG CONSOLE CBL. 2M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf