Nichicon UST0J470MDD
UST0J470MDD picture photo
Mfg. Part Number
UST0J470MDD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UST0J470MDD.pdf
Availability of UST0J470MDD
QUANTITY
UST0J470MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UST0J470MDD
Internal Part NumberEIS-UST0J470MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPMLCAP®, ST
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UST0J470MDD
Related LinksUST0J, UST0J470MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UST0J470MDD Details Description
Related parts for UST0J470MDD
IC PROGRAM 3.200V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RECEPT IDT 28POS 2MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.15A SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 95MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PWR JACK 0.65X2.6MM SMT datasheet.pdf
RES 487K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf