Nichicon UST1E330MDD1TP
UST1E330MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UST1E330MDD1TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UST1E330MDD1TP.pdf
Availability of UST1E330MDD1TP
QUANTITY
UST1E330MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UST1E330MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UST1E330MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUST
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current63mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UST1E330MDD1TP
Related LinksUST1E33, UST1E330MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UST1E330MDD1TP Details Description
Related parts for UST1E330MDD1TP
CONN HEADER .100 SINGL R/A 27POS datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK 16A 300V 14-24AWG datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 70NS 48FBGA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 21C P 36" YEL JACKS datasheet.pdf