Nichicon UST1H100MDD1TP
UST1H100MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UST1H100MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UST1H100MDD1TP.pdf
Availability of UST1H100MDD1TP
QUANTITY
UST1H100MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UST1H100MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UST1H100MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUST
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current44mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UST1H100MDD1TP
Related LinksUST1H10, UST1H100MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UST1H100MDD1TP Details Description
Related parts for UST1H100MDD1TP
RES MO 2W 200 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 620PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 14' OPEN END datasheet.pdf
XBEE PRO SET 1MW WIRE ANTENNA datasheet.pdf
MPAC DISCR KEY PLUG datasheet.pdf
GRND BLK ASSY RACK & PAN datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
7",OUTDOOR,24V datasheet.pdf
SPOD FINAL ASSEMBLY datasheet.pdf
MICRO HDW P 9-51 JACKP datasheet.pdf
150UF 450V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf