Nichicon UST1H220MDD1TD
UST1H220MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UST1H220MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UST1H220MDD1TD.pdf
Availability of UST1H220MDD1TD
QUANTITY
UST1H220MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UST1H220MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UST1H220MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUST
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UST1H220MDD1TD
Related LinksUST1H22, UST1H220MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UST1H220MDD1TD Details Description
Related parts for UST1H220MDD1TD
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20 OHM 1206 datasheet.pdf
GAUGE RING FOR 10A D01 FUSE RED datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP START datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf