Nichicon UST1H2R2MDD1TE
UST1H2R2MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UST1H2R2MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UST1H2R2MDD1TE.pdf
Availability of UST1H2R2MDD1TE
QUANTITY
UST1H2R2MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UST1H2R2MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UST1H2R2MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUST
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UST1H2R2MDD1TE
Related LinksUST1H2R, UST1H2R2MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UST1H2R2MDD1TE Details Description
Related parts for UST1H2R2MDD1TE
RELAY RF SPST 250MA 3.3V datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A 20POS 15AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 6A 1212-8 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 410MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf