Nichicon UST1H4R7MDD
UST1H4R7MDD picture photo
Mfg. Part Number
UST1H4R7MDD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UST1H4R7MDD.pdf
Availability of UST1H4R7MDD
QUANTITY
UST1H4R7MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UST1H4R7MDD
Internal Part NumberEIS-UST1H4R7MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPMLCAP®, ST
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current29mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UST1H4R7MDD
Related LinksUST1H, UST1H4R7MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UST1H4R7MDD Details Description
Related parts for UST1H4R7MDD
JUMPER-H2730TR/C2040R/X 2" datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY GREEN 14.5" datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC 192KHZ DGTL TRANSMIT 28-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 9V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 410MA 1.23 OHM datasheet.pdf
CONN FPC TOP 4POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
TERMINAL QL4 JUMPER BAR FOR ST25 datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 3X1 Y/G/G DIFF datasheet.pdf