Nichicon USV0J330MFD
USV0J330MFD picture photo
Mfg. Part Number
USV0J330MFD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
USV0J330MFD.pdf
Availability of USV0J330MFD
QUANTITY
USV0J330MFD Order Process
Ship out your order
Specifications of USV0J330MFD
Internal Part NumberEIS-USV0J330MFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSV
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USV0J330MFD
Related LinksUSV0J, USV0J330MFD Datasheet, Nichicon Distributor
USV0J330MFD Details Description
Related parts for USV0J330MFD
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 5V datasheet.pdf
CONN FIXED HARAX PUR 5M 3POLE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PIN GOLD CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 410MW SOD123 datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHT 4000K 70CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
12MHz 20V/us G=1,2,5,10 Programmable Gain iCMOS Instrumentation Amplifier IC datasheet.pdf