Nichicon USV1E470MFD
USV1E470MFD picture photo
Mfg. Part Number
USV1E470MFD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
USV1E470MFD.pdf
Availability of USV1E470MFD
QUANTITY
USV1E470MFD Order Process
Ship out your order
Specifications of USV1E470MFD
Internal Part NumberEIS-USV1E470MFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSV
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current78mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USV1E470MFD
Related LinksUSV1E, USV1E470MFD Datasheet, Nichicon Distributor
USV1E470MFD Details Description
Related parts for USV1E470MFD
POLYSWITCH PTC RESET 0.4A T/R datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 9V OUT 1W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
090 SLD 2P CAP ASSY BLACK datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND PINK 2500' datasheet.pdf
CABLE ASSY RG178 290MM RPSMA FEM datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 18.5VOUT 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf