Nichicon USV1H0R1MFD
USV1H0R1MFD picture photo
Mfg. Part Number
USV1H0R1MFD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USV1H0R1MFD.pdf
Availability of USV1H0R1MFD
QUANTITY
USV1H0R1MFD Order Process
Ship out your order
Specifications of USV1H0R1MFD
Internal Part NumberEIS-USV1H0R1MFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSV
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)