Nichicon USV1H2R2MFD1TP
USV1H2R2MFD1TP picture photo
Mfg. Part Number
USV1H2R2MFD1TP
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USV1H2R2MFD1TP.pdf
Availability of USV1H2R2MFD1TP
QUANTITY
USV1H2R2MFD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of USV1H2R2MFD1TP
Internal Part NumberEIS-USV1H2R2MFD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSV
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USV1H2R2MFD1TP
Related LinksUSV1H2R, USV1H2R2MFD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
USV1H2R2MFD1TP Details Description
Related parts for USV1H2R2MFD1TP
RES SMD 402 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
1/4" WAVE-TY 316 SS datasheet.pdf
EMI FILTER LOW PRO 250VAC 16A datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 24-26 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
8319-5 COND PUNCH datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
IC SENSOR SIGNAL COND 24TQFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf