Nichicon USW0J330MDD1TE
USW0J330MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USW0J330MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
USW0J330MDD1TE.pdf
Availability of USW0J330MDD1TE
QUANTITY
USW0J330MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USW0J330MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USW0J330MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USW0J330MDD1TE
Related LinksUSW0J33, USW0J330MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USW0J330MDD1TE Details Description
Related parts for USW0J330MDD1TE
FIXED IND 270UH 129MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
BOARD PWR SUPPLY 24W OUTPUT VIPE datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 5MM datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf