Nichicon USW1C100MDD1TP
USW1C100MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
USW1C100MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
USW1C100MDD1TP.pdf
Availability of USW1C100MDD1TP
QUANTITY
USW1C100MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of USW1C100MDD1TP
Internal Part NumberEIS-USW1C100MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesSW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USW1C100MDD1TP
Related LinksUSW1C10, USW1C100MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
USW1C100MDD1TP Details Description
Related parts for USW1C100MDD1TP
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO247AC datasheet.pdf
CONDITIONER SGNL ANALOG 0-10VDC datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 520K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1.2A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
SL1.5X1.5 BLACK PVC DUCT BULK datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf