Nichicon USW1H3R3MDD1TP
USW1H3R3MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
USW1H3R3MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USW1H3R3MDD1TP.pdf
Availability of USW1H3R3MDD1TP
QUANTITY
USW1H3R3MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of USW1H3R3MDD1TP
Internal Part NumberEIS-USW1H3R3MDD1TP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current24mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USW1H3R3MDD1TP
Related LinksUSW1H3R, USW1H3R3MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
USW1H3R3MDD1TP Details Description
Related parts for USW1H3R3MDD1TP
FLEX CABLE - AFG15A/AF15/AFG15A datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRVR 20-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB datasheet.pdf
HOLDER BATTERY FOR 16MM CELL datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.58 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf