Nichicon USW1HR22MDD1TE
USW1HR22MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USW1HR22MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USW1HR22MDD1TE.pdf
Availability of USW1HR22MDD1TE
QUANTITY
USW1HR22MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USW1HR22MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USW1HR22MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesSW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current2.3mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USW1HR22MDD1TE
Related LinksUSW1HR2, USW1HR22MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USW1HR22MDD1TE Details Description
Related parts for USW1HR22MDD1TE
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 6.8K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 3A SCREW TERM datasheet.pdf
LED BCKLT DVR MOD 8CH I2C QFN datasheet.pdf
DOUBLE COAT TAPE 3/4" SQ 250/PKG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 11MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 330VAC AXIAL datasheet.pdf